Motor Bakım Hizmeti

Motor Bakım hizmeti, Adana Toyota Özel Servis Motor Bakımı

Adana'da Motor Bakım hizmeti işin ustası olan Uğur Yaldız Otomotiv'de yapılır.

Her marka aracınızın motor aksamı için hayati önem taşıyan periyodik bakım hizmeti. Orijinal parça, kaliteli yağ ve diğer malzemelerle en doğru, garantili bakım hizmeti. Motor elemanlarının arıza tespiti, gerekli revizyon ve garantili onarım hizmeti. Turbo motorlu araçlarınızda turbo arıza tespiti ve garantili onarım hizmeti.

 

Motor Yenileme

Motor yenileme, ya da halk arasında daha çok bilinen ismi ile rektifiye (rektefe diyenlerde var), aşınmış bir motorun standartlara uymayan parçalarının; silindirler, pistonlar, krank mili vb. çeşitli talaşlı işlemler uygulanarak veya değiştirilerek tekrar ilk günkü gibi çalışır hale getirilmesidir.

Motor Yenileme ya da Motor Revizyonu (yenileme) dediğimiz zaman işin içine; krank taşlama, silindir kapak taşlama, silindir bloğunun yüzeyinin taşlaması, subap yuva taşlama, ana yatak bara, kol yatak bara, honlama, krank çatlaklık kontrolü ve silindir, çatlaklık kontrolü gibi bir çok işler kastedilir.

Firmamıza gelen motor ve kapaklar, işlemlerin daha kaliteli ve hassas gerçekleşmesi için sıcak su ile işlemlerden önce ve sonra titizlikle yıkanır. Temizlik sağlandıktan sonra, gerekli şlemlere başlanır.

Krank Taşlama

Firmamızda krank taşlama işlemi, üretici firmaların spesifikasyonları göz önüne alınarak yapılmaktadır.

Motorun Çalışması esnasında krank mili muyluları ile yatak arasında mm’nin %1i kalınlığında yağ filmi oluşması sağlanır.

 

Torna/Pres Krank Doğrultma

Torna; atölyemizdeki motor elemanlarının gerektirdiği durumlarda talaş kaldırma işlemlerini yapar.

Pres; motor bloğuna silindir gömleklerini basınç işlemi ile yapar.

Krank Doğrultma; motor üzerinde en fazla darbeye maruz kalan motor elemanı kranktır. Taşlama işleminden önce krank eğriliği kontrol edilerek eğiklik tespit edilir ise doğrultma tezgahı yardımı ile krank doğrultma işlemi yapılır.

 

Kapak Revizyonu

Yüzey Taşlama – Satıh Taşlama


Silindir kapak yüzeyleri ve motor kapak yüzeyleri, zamanla ısı deformasyonuna uğrayarak eğilmekte ve aşınmaktadır.

Yüzey pürüzlük değerleri göz önüne alınarak, yüzey taşlama ve satıh taşlama tezgahları ile işlem yapılmaktadır.

 

Honlama
Motorların ömrünü ve performansını belirleyen en önemli üretim honlamadır. Silindir yüzeyi sekmanların aşınmadan çalışabilmesi için yeterince pürüzsüz olmalıdır. Makinalarımızda uygun kesme sıvısı ve taş seçimi yapılarak blok silindirlerinde istenilen yüzey pürüzlük değerleri elde edilmektedir.

 

Çatlak Kontrolü

Motorda veya kapakta ki kompresyon kaçağı arızasını tespit etmekte kullanılmaktadır. Kompresyon kaçağı tespit edilecek parça çatlak kontrol tezgahında ısıtılıp, basınç uygulaması ile çatlak tespit edilir.

 

Kol Barası – Ana Yatak Barası

Kol barası; piston kollarındaki kol burçlarının piston pim ölçüsüne göre ve kol yataklarının iç çap ölçülerini spesifikasyonlara göre talaş alma işlemi yapar.
Ana yatak barası; motor bloğunun ana kepleri arasında yatak sarma, hararet, vuruntulu calısma, krank kesme, blok kaynağı gibi nedenlerden oluşan eksenal kaçıklık, ovallik ve konikliklerin ortadan kaldırılması için yapılır.

 

Gömlek Koruması

Silindir kapaklarındaki subap gayd değişiminde ki deformasyonu önlemek ve subap gaydı ile subap gövdesi aradaki yağ boşluğunu minimum seviyeye düşürmek için subap gaydına bronz gömlek uygulaması yapılmaktadır.

alt

Uğur Yaldız'da, Aracınız için

CHECK-UP'a Başvurun!